Meld 24/7 overlijden
077 366 13 14
Menu
"Waarom is doodgaan zo duur?"

Van de week was ik de Avondshow van Arjen Lubach aan het kijken. Je moet er uiteraard van houden maar ik vind zijn manier van satire maken heel goed te hebben. In de vooraankondiging werd gezegd dat er een item kwam over de hoge kosten van een uitvaart. Mijn ogen en bovenal oren waren gespitst.

Om eerlijk te zijn, was ik in eerste instantie bang dat we als uitvaartondernemers weer over één kam geschoren werden. Ik ben me er namelijk erg van bewust dat de uitvaartwereld door velen als schimmig en minder betrouwbaar wordt gezien. Dat begrijp ik ergens ook wel, omdat ik regelmatig vragen mag beantwoorden die ontstaan zijn vanuit eerdere ervaringen met vooral de grote uitvaartverzekeraars. Die zijn niet altijd positief en dat is vervelend omdat als zaken door hen anders geregeld waren, er geen negatieve ervaringen waren gekomen. En de teleurstelling over de uitvaart bij de nabestaanden niet was blijven hangen. Zo jammer. Let wel, wij maken ook fouten en zullen deze altijd naar eer en geweten proberen op te lossen. Dat vind ik transparantie aan de achterzijde. We zijn en blijven immers ook maar gewoon mensen.

Op het puntje van mijn stoel gezeten, werd het item over de uitvaartwereld ingestart. Aan het einde van dit humorrijke filmpje was ik van de stoel gezakt! Ik viel van de ene in de andere verbazing maar kon een grote glimlach toch niet onderdrukken. Eindelijk iemand - in de naam van Arjen Lubach en zijn team - die de grote verzekeraars eens een spiegel voor durft te houden.

Een uitvaart is duur. Klopt! En uitvaarten zijn ook steeds duurder geworden, net als vele andere zaken in het leven. Die prijsstijgingen (waar wij ook mee geconfronteerd worden) hebben te maken met de stijgende kosten in alle vormen. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de prijs van hout waarvan kisten worden gemaakt. Of de sterk stijgende loonkosten in de CAO voor de uitvaartbranche (ja lieve mensen, die bestaat écht). De grootste stijging zit vooral in de crematiekosten. Waarbij ook de gestegen gasprijs een belangrijke rol speelt. Maar wist u dat de meeste crematoria in handen zijn van de grote verzekeraars? Zij bepalen dus zelf de prijs van een crematie. Deze kosten zijn de laatste jaren fors gestegen. Zo zijn crematies bij  particuliere crematoria vaak €400,- goedkoper!

Wat mij het meeste raakte, was de omgang met de nabestaanden. Uitvaartverzorgers worden opgeleid tot verkopers die omzet moeten maken. Daar staan - volgens het filmpje - zelfs bonussen tegenover. Dat vind ik niet normaal.

Een witte rouwwagen is duurder dan een zwarte. Dat kàn en dat begrijp ik ook, maar dat moet je als uitvaartverzorger dan wel benoemen bij het eerste regelgesprek.

Sowieso moet je nabestaanden na het eerste gesprek een kostenindicatie kunnen geven. Dan is er nog ruimte om keuzes te maken of bepaalde wensen op een andere manier aan te vliegen. Bij de particuliere uitvaartonderneming krijgen de nabestaanden zo snel als mogelijk vooraf een begroting.

Blijkbaar bij de verzekeraars volgens Lubach schijnbaar niet. Dat kan als gevolg hebben dat nabestaanden denken voor alles verzekerd te zijn maar uiteindelijk een forse rekening krijgen waar ze niet op geteld hadden.

Wellicht hoor ik u denken “jaja, Bob, het zal allemaal wel”. Prediken in eigen parochie.

Maar ik ben blij dat iemand als Arjen Lubach die verzekeraars eens aan de tand heeft gevoeld en een spiegel voorhoudt want de particuliere ondernemer doet dat liever niet…bang voor de macht van de grote verzekeraars.

Kijk hieronder het bewuste item terug. Ook als u geen liefhebber bent van De Avondshow of Lubach bent, is het toch de moeite waard. U zult zich verbazen. Net als ik.

Wist u trouwens dat u ALTIJD vrij bent in de keuze van een uitvaartondernemer? Ook met een uitvaartverzekering bepaald U wie de uitvaart verzorgd, niet de verzekeraar! Twijfelt u of onze diensten óók gedekt worden door uw verzekering (waarschijnlijk wel): doe dan test via onze verzekeringschecker.

Klik om bestand te openen